Örgütlü toplum, güçlü toplumdur!

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın (UNDP) yeni sloganı olan “Empowered lives. Resilient nations.” ifadesi Türkçe’de “Güçlü Bireyler. Güçlü Toplumlar.” olarak kullanılıyor.

Bu ifadenin Türkçesini duyduğumda Küre Dağları Milli Parkı eteklerindeki Aşağıçerçi Köyü’nün bilge insanı Galip Amca (Galip Arslan) geldi aklıma.

Küre Dağları Milli Parkı’nın ilan edilmesi, korunması ve yörenin sürdürülebilir kalkınması çalışmalarında hep ön saflarda olan insan…

“Madem bu milli park dünyaya armağan edilmiş, korumak için herkese görev düşer” diyen Galip Amca, her görüşmemizde kadınların ve çocukların bu süreçlerdeki önemine dikkat çekiyor.

Her zaman beynimin bir köşesinde sakladığım “Örgütlü toplum, güçlü toplumdur!” cümlesi, örgütlenmeyi en iyi anlatan cümlelerden biridir benim için.

9ekim2011

UNDP Türkiye internet sitesi: www.undp.org.tr

Fotoğraf: Yıldıray Lise – Temmuz 2011 – Galip Arslan Aşağıçerçi Köyü’ndeki evinin önünde.

Örgütlü toplum, güçlü toplumdur!” üzerine 6 yorum

  1. ancak sanki UNDP’nin sloganında örgütlülüğe vurgu yok! yaşamları güçlendirmekten bahsediyor; bireyleri. Ki bence çok güzel… Güçlü birey güçlü toplumda olur 🙂

  2. resilient türkçeye “esnek” olarak çevriliyor bilgisi akabinde bence “güçlü toplum” çevirisi sadece kötü değil berbattır yalandır iftiradır.. (tabii ki abarttığıma eminim ama sen de emin misin?); “güçlü toplum” deyince sanki çağrışan şey güçlü kuvvetli olunduğu öyle kolay kolay değişilmeyeceği köklerin sağlam olduğu filan filan.. yani “esnek toplum” desek çağırışacakların tam da tersi değil midir??

  3. sloganda vurgulanan şey kişilerin güçlendirilip (hatta kişileri de değil yaşamları – çünkü yaşamın aksine kişi de soyut bir kategori ya), toplum adı verilen kuralları sorgulayabilme, “toplum” adı verilen ayrıştırıcı sınır yerine “kişi/yaşam” adı verilen düzeyden bahsedip birleştirici olmak vurgulanmak istenmiyor mu?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s