Mamak Çağrıbey Anadolu Lisesi’nde Örnek Bir Proje

(Fotoğraf proje ekibi tarafından çekilmiştir.)

10 Ocak 2012 tarihinde Mamak Çağrıbey Anadolu Lisesi’ni ziyaret ettim.  Gidiş sebebim okulun Avrupa’daki diğer 5 okulla birlikte yürüttüğü “Avrupa’daki Doğal ve Ulusal Parklar” adlı Comenius projesi çerçevesinde düzenlediği konferanslar serisi.

Konuya meraklı ve güzel bir ekibe (yaklaşık 60 kişi) “Türkiye’de Doğa Koruma ve Küre Dağları Milli Parkı” başlıklı sunum yaptım. Etkileşim içinde geçen sunum sırasında ve sonrasında birçok güzel soru geldi ve tartıştık. Sunum sonrasında GEF destekli “Orman Koruma Alanları Yönetiminin Güçlendirilmesi Projesi” kapsamında üretilen Küre Dağları Milli Parkı tanıtım broşürü ve posterleri sorulan sorulara güzel cevap veren öğrencilerle paylaştım.

 

Projenin amaçları

Bu güzel projenin amaçları şunlar:

–          Avrupa’da bulunan doğal ve ulusal park alanlarındaki biyolojik çeşitliliği tanımak;

–          Doğanın sürdürülebilir kullanımının diğer Avrupa ülkelerinde nasıl gerçekleştirildiğini yerinde görmek ve karşılaştırmalı olarak ortaya koymak;

–          Biyolojik çeşitlilik ve doğanın korunması üzerine öğretim materyali hazırlamak;

–          Doğal kaynakların korunması, bu kaynakların seçilen alanın (milli parklar) sosyoekonomik gelişimi üzerine olan etkisini karşılaştırmalı olarak açığa çıkarmak ve bunlar arasındaki ilişkiyi anlamak;

–          Ekoloji konularıyla bağlantılı yerel öğretim programları hazırlamak;

–          Öğrencilerin yabancı dil gelişimine katkıda bulunmak.

 

Bugüne kadar neler yapılmış?

İspanya, Letonya, Norveç, Almanya, Fransa ve Türkiye’den toplam 6 okulun bir araya gelip oluşturduğu bir projede bugüne kadar proje ekibi birçok etkinlik yapmış. Projeyi tanıtan birçok toplantıya katılım sağlanmış ve bilgilendirmeler yapmışlar. 

Projenin bir alt projesi olarak okulda yanardöner (sevgi) çiçeği koruma projesi başlatmışlar. Proje ekibi endemik ve nesli tükenmekte olan bu türün yok olmasını önlemek amacıyla  koruma altına almışlar. Bitkinin tohumlarını okullarının bahçesinde özel olarak hazırlanan bir bölüme ekmişler. Umutla bitkilerin çiçek açmasını bekliyorlar.

Benden aylar önce değerli hocam Prof. Dr. Mecit Vural “Türkiye’nin Floristik Yapısı ve Korunması Gereken Türlerimiz” başlıklı bir sunum yapmış. Bu sunumda öğrencilere ülkemizin bitki çeşitliliği ve endemik bitkilerimiz hakkında bilgi vermiş.

Proje için logo belirleme çalışmasının Türkiye ayağı yapılmış ve ülkemizi temsil edecek logo belirlenmiş.

3-7 Ekim 2011 tarihlerinde Letonya’da bir milli parkı ziyaret etmişler. Heyecanla anlattılar şimdi de Mart ayında İspanya’da Doñana Milli Parkı’na gitmeyi dört gözle bekliyor.

6 ülkeden öğrencilerin Türkiye’de ziyaret edeceği korunan alan Küre Dağları Milli Parkı. Bu öğrenciler 2013 yılı Mayıs ayında Küre Dağları Milli Parkı’nı gezecekler.

(Fotoğraf proje ekibi tarafından çekilmiştir.)

Mamak Çağrıbey Anadolu Lisesi yönetimini, projede görevli öğretmenleri ve öğrencileri kutlarım. Tüzün Arıklı Bıyıklı ve Halil Fide öğretmenlere sunum çağrısı için özel teşekkürü borç bilirim. Bu gençleri görünce gelecek ve ülkemiz için umudum biraz daha arttı.

18ocak2012

 

İlgili internet sayfaları:

 

Proje çalışmaları: http://www.cagribeyanadolu.k12.tr/sayfa.asp?id=319 ve http://nnpie.com/

 

Küre Dağları Milli Parkı internet sitesi: www.kdmp.gov.tr

Mamak Çağrıbey Anadolu Lisesi’nde Örnek Bir Proje” üzerine 3 yorum

  1. Sayın Yıldıray Lise,
    Projemize verdiğiniz desteklerden dolayı teşekkür ederiz. Bilgilendirici ve aynı zamanda çok eğlenceli bir sunum yaptınız. Okulumuz adına size tekrar teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s