1001 kere maşallah!

Blogumda 1001. yazım olduğu için böyle bir başlık attım.

yildiray-lise_4

Ankara’da TAYFA kitapkafe’de başladığımız “Dünyanın Küçük Prens Kitapları” sergi ve etkinliklerimizin açılışına denk geldi 1001. blog yazım. Bu sergimizi anlatmak istedim kısaca.

Cuma günkü açılışımıza 150’den fazla dostumuz katıldı. Cumartesi günü söylemişiz de ise 5’i çocuk toplam 42 kişi vardı.

Sergimize katkı veren, ziyaret eden, söyleşimize katılan ve hediyelik eşyalarımızdan satın alarak destek olan tüm dostlara teşekkür ederiz.

Açılış sırasında yaptığım konuşmayı burada yayınlayarak herkese teşekkür etmek istedim.

yildiray-lise_2

Dünyanın Küçük Prens Kitapları Sergisi Açılışı

Tarih: 29mart2013 Saat 20.00

Yer: Ankara TAYFA kitapkafe

Değerli dostlarım,  değerli Küçük Prens okurları…

Bu önemli gecede bizlerle olduğunuz için hepinize çok teşekkür ediyorum.

Küçük Prens’in her gezegeni ziyaret ettikten sonra söylediği “Bu büyükler tuhaf oluyor!” cümlesini kurarak hepinize hoş geldiniz diyorum!

TAYFA kitapkafe’de 8 hafta boyunca devam edecek olan “Dünyanın Küçük Prens Kitapları” Sergi ve Etkinlikler Dizisi’ne az önce başladık.

Yıldıray Lise Küçük Prens Koleksiyonu’ndan 171 farklı dil ve lehçede kitapları, 72 farklı Türkçe baskı, farklı boyutlardaki ve özellikteki ilginç Küçük Prens baskılarını sergileyeceğiz bu 8 hafta boyunca.

Bu sadece bir sergi değil, söyleşilerin, farklı dillerde Küçük Prens kitabı okuma günlerinin ve bir film gösteriminin olacağı bir etkinlikler dizisi. O yüzden 8 hafta boyunca sizleri sergiye ve de etkinliklerimize her hafta tekrar bekliyoruz.

Bu sergi ile sadece Küçük Prens’e değil aynı zamanda insanlığın en önemli mirası ve kültürünü oluşturan, çeşitliliğimizi anlatan dillere vurgu yapmak istiyoruz. 8 hafta boyunca aynı kitabın farklı dillerde ve alfabelerde aynı şeyleri ifade ettiğine tanık olacaksınız.

Bu sergi fikri, koleksiyonumun gelişmesinde katkıları olan, Küçük Prens koleksiyoneri, dostum Mehmet Sobacı ile yaptığımız görüşmelerde beliren bir hedef oldu. Daha önce İstanbul’da koleksiyoner Nazlı arkadaşımız küçük çaplı bir sergileme yapmıştı. Şimdi biz etkinlikler dizisi olarak Ankara’da sunuyoruz sizlere.

Koleksiyoner Mehmet Sobacı sergimizde özel bir haftada koleksiyonundaki değerli kitapları bizimle paylaşacak ve etkinlik dizimiz içinde gelecek hafta kendisi ile söyleşi yapacağız.

Bu sergimiz Türkiye’deki Küçük Prens koleksiyonerlerini bir araya getirmeyi de amaçlıyoruz. Bir araya gelip neler yapabiliriz konusunda görüşme fırsatımız olacak.

Son 8 aydır TAYFA kitapkafe, Gündem Çocuk Derneği ve Solfasol Gazetesi ekibi ile serginin içerik ve altyapısını oluşturduk. Gönüllü bir ekip olarak çalıştık; sergi için mali destek aradık; umutlandık ama olmadı.

Bu kadar uğraştıktan sonra en sonunda kendi imkanlarımızla bu sergiyi yapmaya karar verdik ve işte bu akşam buradayız. Sergi ve etkinlikler için özel hazırlanan ve satışa sunulan ürünleri sergiye destek için ürettik ve satışa sunduk.

yildiray-lise_3

Teşekkürler…

TAYFA kitapkafe ekibine özellikle Ruşen, Onur, Ezgi ve Gülçin’e, sergi için görsel tasarımlarımızı yapan Tolga’ya, her türlü tasarım ve ürün hazırlama konusunda gece gündüz çalışan Selcan’a, çalışma ekibinde bizi destekleyen Ebru’ya, İtalya’dan ekip hazırlıklara katkı koyan Sema’ya, atölye çalışmasına katılan dostlara, kısa tanıtım filmimizi hazırlayan Filmizi ekibine, en başından beri bu sergi için birlikte çalıştığımız Gündem Çocuk Derneği’nden Emrah’a, Solfasol Gazetesi’nden Tanju’ya ve Mehmet Onur’a teşekkür ederim.

Basılı malzemelerimi konusunda bizleri destekleyen Konak Kırtasiye’den Oktay’a, kokteyl için destek olan TEKTEKÇİ ve oranın iletişim sorumlusu ve Küçük Prens koleksiyoneri olan Damla’ya. Ortadoğu Ormancılık’ta birlikte çalıştığım dostlarıma.

Tabi ki en önemlisi de dünyanın farklı yerlerinden kitaplar getirerek veya göndererek koleksiyonumun büyümesin katkı koyan (benim deyimimle) 56 Küçük Prens ve Prensese çok teşekkür ederim.

Son olarak, bu kitabı yazan Exupery, Türkçe’ye ve dünyanın diğer dil ve lehçelerine çevirenler ve yayınlamasında katkısı olan herkese teşekkür ederim.

Sergimiz ile Küçük Prens’in evrensel mesajını hatırlatmak istedik.

Bu sergiden çıktıktan sonra lütfen Küçük Prens kitabını okuyunuz, ailenize ve dostlarınıza okutunuz!

Güzel bir akşam geçirmenizi dilerim.

31mart2013

yildiray-lise_5

Fotoğraflar: Yıldıray Lise – 29mart2013

1001 kere maşallah!” üzerine 9 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s